Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Хто такий Зевс?
Як обрати надувний басейн?
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Вітаємо з Днем Вчителя!
Підписано меморандум з Мінцифрою!

Сторінка логопеда

Дата: 14 січня 2021 о 19:03

Логопедичні рекомендації для батьків

“Всебічний розвиток правильного мовлення”

Мабуть, кожну родину, де росте малюк непокоїть питання, як забезпечити повноцінний розвиток дитини в шкільному віці вцілому, та мовленнєвий розвиток зокрема.

Розвиток мовлення дитини починається від самого народження. Навички правильного мовлення дитина набуває в сім’ї. Все те, що роблять батьки для загального та мовленнєвого розвитку своєї дитини має велике значення для всього її подальшого життя.

Мовленню необхідно вчити, перш за все, шляхом особистого прикладу. Дитина повинна чути правильне, чітке мовлення, бажано, щоб батько і мати розмовляли з малюком на одній, на рідній мові. Дуже важливим є те, що саме, в якому вигляді сприймає слух дитини в ранньому та молодшому віці, в найбільш сприятливі роки її життя.

Розвиток рухливості органів артикуляційного апарату- важливий крок на шляху до правильного мовлення

Однією з причин порушення звуковимови у дітей може бути недостатня рухливість органів мовлення: язика, губ, щелеп та мякого піднебіння. Порушення рухливості цих органів (малорухливість) тягне за собою нечітку, гугняву (з носовим відтінком), шепеляву, змазану вимову різних звуків.

Таким чином, важливе місце на шляху розвитку правильного мовлення повинна займати, так звана, артикуляційна гімнастика. Метою її є – відпрацювання правильних, чітких рухів органів мовлення, необхідних для правильної вимови звуків.

Починати цю роботу слід задовго то того, як дитина навчиться говорити. Велику помилку роблять ті батьки, які протягом тривалого часу продовжують перетирати своїм дітям супи, перекручують м'ясо на м’ясорубку. Перетираючи їжу, Ви не допомагаєте дітям, а навпаки, затримуєте розвиток рухливості артикуляційного апарату. Багато батьків скаржаться на те, що їх малюки погано жують. Їм важко зїсти такі фрукти та овочі, як морква, яблуко, огірок.

Для того, щоб розвинути рухливість органів артикуляційного апарату, тренувати й укріпити м’язи щок та язика небхідно обовязково давати дитині жувати такі продукти, як:

• скоринки хліба;
  • сухарики;
  • сушені фрукти (чорнослив, курагу, ізюм);
  • тверді фрукти (яблуко, груша);
  • тверді овочі (морква, огірок);
  • шматочки вареного м'яса.

Часто буває так, що дитина наслідує неправильне мовлення дорослих чи однолітків. Тому намагайтеся робити так, щоб дитина чула правильне, чітке, емоційно оформлене мовлення. Слід пам'ятати, що від самого народження малюк навчається рідній мові. Тому слідкуйте за своїм мовленням: не говоріть швидко, чітко вимовляйте усі звуки, проявляйте емоції під час розповіді. Не “сюсюкайте” з дитиною, адже їй буде набагато приємніше, якщо Ви будете спілкуватися з нею, як з дорослою.

Недоліки звуковимови можуть виникати внаслідок слабкості м'язів язика, губ або через порушення координації рухів, що проявляється в невмінні виконувати язиком чи губами точні цілеспрямовані рухи. Тому не слід чекати, а потрібно проводити спеціальну артикуляційну гімнастику, яка спрямована на розвиток рухливості мовленнєвих органів, чіткості та скоординованості їх рухів.

Логопедичні рекомендації для вчителів

1. Заохочуйте дитину завжди дивитися на Вас, коли Ви говорите!

Діти навчаються шляхом наслідування. І в розвитку мовлення наслідування відіграє важливу роль. Тому будьте хорошим зразком для ваших учнів. Переконайтеся, що ви говорите всі слова чітко і учні бачать Вашу артикуляцію. Тоді вони зможуть краще все зрозуміти.

2. Використовуйте короткі слова, прості і зрозумілі!

Дитина не в змозі зрозуміти і запам'ятати довгі і складні речення. Тому бажано використовувати прості терміни та короткі фрази (але без «сюсюкання»). Давайте учням прості вказівки і ставте прості питання.

3. Не говоріть надто швидко!

Коли дитина стикається з швидким потоком слів, вона чує, але не розуміє їх.

4. Розвивайте дрібну моторику!

Давайте учням фарби, пластилін, безпечні ножиці для вирізання, нанизуйте великі намистини, гудзики. Особливо корисна пальчикова гімнастика!

5. Розвивайте артикуляційний апарат!

Використовуйте на уроках артикуляційні вправи, особливо це буде корисним під час вивчення букв та звуків.

6. Спостерігайте, виправляйте та нагадуйте!

Приділіть особливу увагу учням, які мають порушення мовлення. Виправляйте помилку, коли чуєте її і нагадуйте правильну артикуляцію, але робіть це щиро, спокійно, без критики та зауважень.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.